Zahrada v květnu


ZAHRADA V KVĚTNU:
- ovocná zahrada
- zeleninová zahrada
- okrasná zahrada

Rozkvetlý máj ...
Ochrana rostlin je důležitá v polovině května, kdy je třeba udělat druhý postřik proti houbovým rostlinám. Na mšice postačí např.: Pirimor. Neodkládejte postřik jahodníku proti plísni šedé /Botryotinia fuckeliana/. Ani angrešty a rybízy neopomeňte prohlédnout a podle potřeby je ošetřete např.: Novozirem. Čekají nás také první postřiky pro plísni révové neboli peronospóře.

Ovocná zahrada
Na dobře odkvetlých broskvoních jsou plůdky velikosti hrachu, což je nejvhodnější čas ke zkrácení letorostů. Ponecháte dva až tři pupeny. V případě neplodnosti /např.: po zmrznutí květů/ uděláme průklest meruněk i ostatních peckovin již nyní. Jahodník mělce okopejte, zbavte plevelů, podle potřeby zalijte a přihnojte minerálními hnojivy nebo dobrým kompostem. Rozrůstá se réví, a proto začneme s vylamováním letorostů, jakmile bude zřejmá květná násada – neplodné jsou přebytečné. Také prokypřete půdu okolo keřů do hloubky 5 až 10 cm a posekejte trávu v meziřadí.

Zeleninová zahrada
Likvidujte plevele a sklízejte úrodu! Přihrňte zeminu k „vyřádkovaným“ bramborám. A hlavně uvolněte záhony po ředkvičkách, raném salátu, pekingském a čínském zelí, rané hlávkové kapustě, černém kořenu a karotkách. A hned znovu vysejte salátovou čekanku, fazol keříčkový i tyčkový a hrách dřeňový. Opakované vysévejte květáky – letní odrůdy. Po „ledových mužích“ rychlené přesadíme na velké záhony tyčková i keříčková rajčata, okurky salátové i nakládačky, lilky, případně papriky a patisony nebo cukety.

Okrasná zahrada
Na raně kvetoucích dřevinách /zlatice, sakury,dříny,šácholany, pak i šeříky/ odstraníme usychající květenství dříve, než začnou prorůstat novými výhony. Přistřihněte živé ploty z listnáčů i jehličnanů. Vysadíme letničky, začneme s výsevem dvouletek pro jejich podzimní přesadbu /karafiáty, náprstník,astry,pomněnky,macešky aj./ a loňské dvouletky ošetříme. Z bylinných řízků můžeme množit některé okrasné keře /trojpuk,pustoryl,vajgélie,skalníky, tavolíny, dříny, štědřence a další/.

Dobrá rada
Některé partie v pařnících a sklenících musíme zastínit. Stínovky už nejsou tak běžné, ale nátěry vápenným roztokem jsou stále nejlevnější a přitom dostatečně účinné.