Zahrada v prosinci

 


Zahrada může být krásná a plná barev i v prosinci. I když opadavé stromy a keře shodily šaty, vynikne jemná grafika jejich větví. Samy by však působily poněkud smutně. Proto by na zahradě měly být zastoupeny i stálezelené dřeviny. Jehličnany a stálezelené listnáče nabízejí celou škálu odstínů od světle zelené po modrosivou. V zimě obzvláště vyniknou i jejich tvary. Pohledné jsou i suchá stébla okrasných trav, které se před zimou neseřezávají. Nejenže jsou v ojínění skvostem zahrady, ale chrání střed rostliny před promrznutím. Vskutku zářivými ozdobami zimních zahrad jsou pak keře s okrasnými plody, které na větvích často zůstávají dlouho do zimy.  Na ně rádi usednou ptáčci, které přilákalo zahradní krmítko....

cesmínu mají velmi rádi i ptáci

Zimní péče o stromy

  • Pokud není zem promrzlá, můžete v prosinci vykopat jámy pro jarní výsadbu dřevin. Nejenže si ušetříte práci na jaro, kdy na zahradě obvykle nevíte, kam dřív skočit. Jámy budou pro stromky dokonale připravené, neboť stěny se důkladně okysličí.
    Pokud zahradu nepřikryje sněhová pokrývka, která chrání rostliny před promrznutím, je třeba kontrolovat a případně doplnit izolaci, jako je sláma, chvojí a suché listí na citlivých rostlinách.
  • Proti mrazu je třeba izolovat i venkovní, trvale osazené nádoby.
  • Pokud sněhu napadne naopak velké množství, je třeba jej, zvláště pokud je mokrý a těžký, setřásat z mladých stromků, aby větve nepolámal. Jehličnany se proto ještě před příchodem zimy svazují do kuželů, keře, které by sníh mohl rozlomit, se schovávají pod přístřešky.
  • Ve vyšších polohách může mocná vrstva sněhu, pokud se na povrchu utvoří pevná krusta, umožnit lesní zvěři okusovat stromky třeba o metr výše. Proto se vyplatí dostatečně vysoké ochrany, nebo je třeba pletivo posunout vzhůru. Proti okusu zvěří je třeba chránit i vinnou révu na vinicích.

přikrytí rostlin listím

Prosinec je vhodný měsíc k odebírání roubů ovocných stromů, především peckovin, jako jsou třešně a višně.

I v zimě můžete sklízet chutné ovoce, a to mišpule. Plody tohoto pěkného stromku jsou nejchutnější právě až po přemrznutí.

Čerstvá zimní zelenina

V prosinci můžete rychlit řeřichu, naťovou petržel a další bylinky, naťovou cibuli i čekankové puky. V kuchyni tak bude stále dostatek čerstvých, kvalitních a chutných zdrojů vitamínů.

Některé druhy vytrvalé zeleniny dokonce lze na záhonech pěstovat i v zimě.

Kapusta kadeřávek

Rychlení čekankových puků

Za bezmrazých dnů můžete ze země vyjmout kořeny čekanky.

  • Seřízněte zbytky listů a kořeny zasaďte do květináče (pokud jsou dlouhé, můžete je bez obav zakrátit).
  • Poté je svrchu přikryjte obráceným květináčem. Překryjte i drenážní otvory, aby se k pukům nedoslalo žádní světlo, pak budou vybělené a lahodné.
  • Substrát udržujte stále mírně vlhký a nádobu postavte na chladnější, ale bezmrazé místo, případně i do teplejšího pokoje.
  • Do měsíce budou puky připraveny k použití. 

čekanka

Barborka, zázrak Vánoc

Na svátek svaté Barbory, 4.12,  nezapomeňte utrhnout větévku ovocného stromu a vložit ji do vázy. Do Vánoc by měla v teple vykvést.

  • Nejvhodnější jsou větévky třešní a višní, včetně nádherné sakury, ale také mandloně, jabloně, kdoulovce či kaliny. Stačí jedna větvička v jednoduché váze, a výsledek je okouzlující.
  • Zlaté květy, které vynikají v kombinaci s chvojím, poskytne vděčná forzýtie.

hyacinty

Pokud jste do kkvětináčů včas zasadili cibulky tulipánů, narcisů, krokusů hyacintů, modřenců a dalších okrasných cibulovin pro rychlení, můžete je počátkem měsíce umístit na teplé a světlé místo, aby narašily a již kolem Vánoc vykvetly.

Dřeviny v zimě žízní

Každému stromku či keři dopřejte alespoň 10 litrů na jednu zálivku, aby se voda dostala do hlubších vrstev půdy, ke kořenům.

Opadavé stromy a keře po shození listů výrazně zpomalí všechny životní pochody, nevypařují již vodu listy a mají proto malou spotřebu. Ale dřeviny stálezelé potřebují vody více, a za mrazivého počasí často trpí suchem. Proto je třeba je za příznivého počasí, když zem promrzlá není, (nebo ji alespoň zahřívá slunce), dostatečně napojit.

  • Zimním suchem nejvíce trpí rododendrony a azalky a další neopadavé listnáče.
  • Jehličnany, jako jsou borovice a smrky jsou poměrně odolné.

kapusta, vřesovec, břečťan

Květy uprostřed zimy

Jsou rostliny, které kvetou i v prosinci  - nikoli uvnitř, ale venku. Jedná se o některé otužilé druhy vřesovce, půvabného stálezeleného keře, velmi podobnému vřesu. Můžete je pěstovat na záhoně, vřesovišti, i v nádobách, například okenních truhlících.

Skvělou parádu umí vykouzlit také „květy“ okrasné kapusty, která je vyšlechtěná do okouzlujících barev, tvarů a vzorů růžic. A právě první mrazíky ji přimějí, aby se pěkně vybarvila.

okrasné kapusty

Výsev pelargonií

Už v prosinci je čas na první výsev k předpěstování sazeniček, a to okrasných pelargonií. Jejich růst je zdlouhavý, muškáty vykvétají až půl roku po výsevu. Ale získáte nádherné rostliny z širokého výběru za minimální náklady.

  • Osvědčený je výsev do rašelinných bločků, zakořeňovačů, s nimiž se vzešlé rostlinky později přesadí do květináčů či truhlíků.
  • Vysévat je můžete také do mělkých misek naplněných sterilním, propařeným substrátem sestávajícím z dílu zahradní zeminy, dílu rašeliny a dílu písku, agroperlitu nebo polystyrénové drti.
  • K vyklíčení potřebují semínka pelargonií teploty nad 20°C a stále mírně vlhký substrát.

vysev muškátů

  • Po vytvoření páru pravých lístků se přepichují do malých květináčků.
  • Mladé rostlinky pelargonií musí být umístěny těsně u východně či jižně orientovaného okna, aby měly dostatek světla. Ideální je přisvěcování fotosyntetickou zářivkou.

Život za oknem

Ptáci na krmítku, roztomilé sýkorky i všichni další otužilí opeřenci, vnesou do zimních dní dobrou náladu. Nezapomeňte na ně ani v prosinci. Ale sypte do krmítka pouze vhodnou potravu, žádné zbytky vánočního cukroví! Poté se usaďte poblíž okna a se zaslouženým požitkem je pozorujte. Pokud vydržíte chvíli bez hnutí, ptáci vás za sklem přestanou vnímat a můžete je obdivovat z bezprostředné blízkosti. Ideální situace také pro fotografování.  Nevíte, jak se který ptáček, navštěvující vaše krmítko, jmenuje? Pokud nemáte po ruce chytrou knížku, zalistujte v malém elektronickém atlásku.

Klidný spánek netopýrů

Objevili jste na půdě či ve stodole zimující kolonii netopýrů? Z důvodu nedostatku vhodných jeskyní a dutin opravdu výjimečně vezmou zavděk náhradními prostory. Pokud je ze spánku vyrušíte, zásadně ohrozíte jejich přežití – stačí dvě tři probuzení z pravého zimního spánku během zimy a netopýři umírají na nedostatek energie, se kterou musí velmi šetřit.

Podobně je ohrožený i ježek, pokud se ocitne v zimě mimo úkryt, probuzený z hlubokého spánku, hibernace. Když jej na zahradě potkáte, můžete mu život zachránit.

ježek

Za příznivé počasí můžete dohnat, co jste v listopadu nestihli:

  • Rytí v zimních měsících má skvělý vedlejší efekt – na světle se ocitnou v hloubi záhonů ukrytá vajíčka, kukly či přezimující larvy škůdců. Zima a ptáci si s nimi rychle poradí.

    Vyplít a zrýt záhony.
  • Přeložit kompost.
  • Vyjmout bylinky pro rychlení do květináčů a umístit je na teplé světlé místo.
  • Shrabat a zkompostovat listí.
  • Provzdušnit trávník, narušená místa opravit zeminou vylehčenou pískem.

Nenechte jezírko s rybami zamrznout

K spánku se uložily i rybky v zahradním jezírku. V nádrži, kde kromě rostlin žijí i ryby, nesmíte nechat zamrznout hladinu, jinak vyčerpají kyslík a udusí se. Je řada způsobů, jak udržovat větrací otvor stále dostatečně velký.

Autor Jana Bucharová.