Zahrada v říjnu

 

Barvy podzimu - ovocná zahrada, zeleninová zahrada, okrasná zahrada - V tomto měsíci stále více opadává listí z ovocných stromů. Nejdříve bývají holé ořešáky. I jejich listí je možné dát do kompostu, ...

... jen je třeba je míchat s jinými rostlinnými hmotami: trávou, plevely, spadlé ovoce /nehnijící a chorobami nenapadané plody/, také s listím jiných ovocných a okrasných dřevin. Pro účinnější kompostování můžeme využít biologických roztoků. Začínáme s úklidem a zabezpečením celé zahrady před zimou. Připravíme si materiál pro zimní zakrytí méně odolných částí zahrady. Prohlédneme ploty, chrániče stromů před okusem zvěří, vypustíme vodu z vodních nádrží, opravíme jejich stěny a zabezpečíme vodní rostliny. Je také čas ke koupi, zhotovení nebo opravě ptačích budek a krmítek, které by neměly na žádné zahradě chybět.


ZAHRADA V ŘÍJNU:
- ovocná zahrada
- zeleninová zahrada
- okrasná zahrada

Ovocná zahrada
Je období hlavní sklizně jádrovin, především jablk. Z důvodu trvanlivosti ovoce česáme a třídíme velice pozorně. Zajistíme dobré podmínky pro zimní uskladnění, ostatní plody druhotně zužitkujeme. Protože je v půdě ještě dostatek tepla potřebného pro růst kořenů, je vhodná doba na novou výsadbu a přesazování nejenom ovocných stromků a keřů, ale i okrasných dřevin a jehličnanů. Ostatně ve školkách a zahradnictvích začíná prodej výpěstků. Vybírejte jen kvalitní odrůdy a výpěstky. Každý musí mít štítek s těmito údaji: školka, odrůda, tvar podnož, jakostní třída. Před výsadbou kořeny namočíme zhruba na půl dne do čisté vody, upravíme délku kořenů a zasadíme do půdy. Kmínek ihned připevníme ke kůlu, přiměřeně seřízneme a dobře zalijeme Pokud je to nutné, opatříme jej chráničem proti okusu zvěří. Ještě před zimou je třeba stromky a keře nakypřit a přihnojit, nejlépe kvalitním kompostem.

Zeleninová zahrada
Ze záhonů už sklízíme všechnu kořenovou a pozdní košťálovou zeleninu. Opatrně ji vyrýváme, necháme oschnout a teprve potom uskladňujeme nebo zpracujeme. Pokud se zelenina nedá uchovat čerstvá, konzervujeme ji buď samostatně podle jednotlivých druhů nebo jako směsi. Můžeme tak zužitkovat i nedozrálá rajčata. Natě, například petržele, celeru, libečku, sušíme jako léčivky na koření. Obvykle v první dekádě října vysazujeme ozimé odrůdy česneku, a to pouze nakoupené jako uznanou sadbu z věrohodné pěstitelské stanice. Předejdeme tím velkému zklamání při sklizni. Do skleníků a fóliovníků přesazujeme zimní saláty z předchozích výsevů. Do zakrytých objektů umisťujeme také některé zeleniny s kořeny na přezimování, např. kadeřávek, růžičkovou kapustu nebo řapíkatý celer.

Okrasná zahrada
Neuhodí-li ještě mráz, kvetou jiřiny, chryzantémy, astry a slunečnice. Záhony s odkvetlými letničkami již zrušíme a přidáme kompost, přeryjeme je a připravíme na příští sezónu. Končíme s výsadbou dvouletek. Vybíráme z půdy cibule a hlízy choulostivějších květin: mečíků, begónií, dosen, montbrécií, sperkelií a jiných. Po oschnutí je očistíme a dobře označené uložíme. Dokončíme výsadbu okrasných dřevin, jehličnanů a rozsazování trvalek.